Prvi dani novembra, kišni, sumorni, sivi. Sve što nam je potrebno je nepromočiva obuća, toplija odeća i jedan dobar kišobran.
Kakav kišobran? Paaa, jedan veliki, da ga ne oduva vetar, i ako može što veselijih boja!
A, da li znate kad je i kako rođen kišobran?
Kišobran se ubraja u modne detalje i kao takav često su svetog ili simboličkog porekla.
Još od davnina pripisivano mu je božansko značenje. Zatim dobija oblik baldahina i postaje simbol moći i vlasti.
Prvi su ga počeli koristiti Asirci, Persijanci i Kinezi, dok ga Grčki pisci pominju kao predmet za opštu upotrebu. U to vreme je bio luksuzan predmet i rimske žene su ga nosile kao znak visoke mode ukrašen zlatom ili slonovom kosti.
Krajem 17.veka gotovo da niste mogli videti ni jednu damu bez sluge koja nosi prefinjen kišobran na dugačkoj dršci, a kao modni detalj muškaraca pojavio se u 19. veku sa drškom koja se može sklapati. Kasnije je proglašen za predmet koji isključivo služi da vas zaštiti od kiše.
Kišobran se i dalje posmatra kao moćan modni detalj i za žene i za muškarce. Muškarci bi trebalo da nose velike crne kišobrane jer odišu elegancijom, a svaka žena bi trebala imati najmanje dva kišobrana: jedan praktičan, neutralne boje i jedan crn, teži i elegantniji. Samo je vrlo mladim devojkama dozvoljeno da nose šarene kišobrene koje je teško uskladiti sa odećom.
Pogledajte ponudu iz naše kategorije: Modne kuće